Вертолетные схемы окружения Арсена Авакова

Як Міністерство внутрішніх справ врятувало Францію від вживаних вертольотів коштом платників податків України.4 вересня після публікації новини про закупівлю підлеглими Авакова вживаних гелікоптерів із сумнівною історією директор департаменту комунікацій МВС України Артем Шевченко поспішив повідомити, що насправді журналісти вчергове не розібрались у ситуації та все наплутали.

Мова йде про досягнення домовленості між міністром Арсеном Аваковим та французькими виробниками «Airbus Helicopters SAS»  про постачання в Україну вертольотів на 554,29 млн євро для потреб прикордонної служби та пожежників. Техніку купують у кредит, розплачуватись за нього буде державний бюджет України.

У угоді прописали, що 34 вертольоти мають бути новими, а 21 вертоліт моделі Н225 вартістю 274,35 млн євро – вживаними, 2007-2012 років випуску зі ступенем зносу 50%.

Саме ця деталь про вживаність половини вертольотів і сколихнула публіку, оскільки раніше про це хоч і говорили, але до оприлюднення угоди – увагу не акцентували. Бо ситуація була дуже плутана.

Перші згадки про контракт з французами натякали, що вживані вертольоти – це ті машини, що кілька років тому придбала норвезька компанія «CHC Helikopter Service» для бурових у Північному морі. 29 квітня 2016 року один із гелікоптерів CHC, що обслуговував потреби нафтової компанії Statoil, зазнававарії, в результаті якої загинуло 13 осіб. Розбитим бортом був гелікоптер виробництва «Airbus» моделі EC225LP Super Puma.

Після катастрофи «CHC Helikopter Service» відмовились від використання 21-го гелікоптера моделі EC225LP Super Puma. Невдовзі цей парк техніки опинився в оперативному управлінні маловідомої компанії Avinco, які профільні ЗМІ пізніше пов’язали з самим виробником гелікоптерів «Airbus».

Так ось. Артем Шевченко в своєму коментарі заявив, що придбані Україною вертольоти – це не ті, від яких відмовились норвежці. За його словами, французький виробник після тієї аварії модифікував і покращив скандальні EC225LP Super Puma, перебрендувавши їх у модель Н225. За словами прес-аташе МВС, Україні дістались вертольоти, які хотіла але передумала купувати Польща. І передумала зовсім не через аварію у Норвегії.

Тобто слова представника МВС мали створити враження, що придбані Україною вертольоти жодним чином не пов’язані з трагедією у Норвегії, в результаті якої тамтешні нафтовики відмовились від цих гвинтокрилів, як потім від них відмовились і поляки.

Але так виглядає, що це висловлювання є умисним або неумисним введенням в оману.

По-перше. Кількість придбаних Україною вживаних гелікоптерів абсолютно співпадає з кількістю секонд-хенду від «CHC Helikopter Service», що відійшло «Avinco» після аварії в Норвегії.

Відповідно до додатку 1А до договору, укладеного між «Airbus Helicopters SAS» та Державним підприємством МВС «Хорів-Авіа», власністю держави стануть гелікоптери з серійними номерами 2708, 2722, 2729, 2740, 2773, 2775, 2779, 2798, 2801, 2822, 2848, 2851, 2739, 2744, 2715, 2725.

За допомогою профільних ресурсів https://www.helis.com/database/model/EC225/cn та https://www.flightradar24.com/data/aircraft/ неважко встановити, що попередніми власниками цієї техніки були саме норвезька «CHC Helikopter Service» та бразильська і австралійські дочки цієї фірми. Ось, наприклад, факт про вертоліт з номером 2744:

Саме цей факт спростовував Артем Шевченко. Невдало.

Друге. Давайте ще трохи приділимо уваги розлогим коментарям Артема Шевченка. Щоб підсилити свої слова фактами, він зазначив, що нібито після аварії «Супер пуми» в Норвегії «Airbus» модифікував гелікоптер, при цьому змінивши його назву на H225.

Проте на сайті виробника не складно віднайти рекламну брошуру, датовану 2015 роком, у якій повідомляється про ребрендинг низки моделей, зокрема й  EC225LP. Тобто майже за рік до аварії виробник вже змінив назву своєї техніки, і пов’язано це зовсім не з технічними змінами, а з банальними маркетинговим ходом.

Про це ж писали і профільні портали.

Третє. Ще однією тезою Шевченка є те, що від цих гелікоптерів ніби відмовились не норвежці, а поляки, які, маючи “живі кошти”, вибрали для себе інший варіант.

На лихо для очільника прес-служби МВС, іноземні засоби масової інформації детально описуютьконфлікт польських урядовців із французами.

Усе розпочалось із наміру поляків придбати у 2015 році 70 Аеробусів H225M. Утім вже за рік від таких намірів відмовились, чим спричинили не лише економічні, а і політичні суперечки. Навіть тогочасний президент Франції Франсуа Оланд відмовився від запланованого візиту до Польщі. Тут важливо зауважити, що поляки з французами домовлялись про нову техніку, та ще і військової модифікації, про жодні вживані борти ніхто не говорив.

І наприкінці. Цей текст написаний зовсім не для розгону зради, а суто для інформування суспільства. Бо з якого боку не подивись: повсюди перемога. Норвежці – позбулись ризикованих вертольотів, поляки від них відбились, французи – нарешті знайшли, куди можна техніку прилаштувати. Українці – отримали кредит, за який накупували гелікоптерів.

Можна було би, звичайно, запитати, чи не могла Україна використати гроші для більш потрібної справи? Але не будемо. Бо так і до зради докотитись можна…

По материалам:    nashigroshi.org

Добавить комментарий