НОВИЙ ШЕФ ОБОРОНКИ: ХТО ТАКИЙ ОЛЕКСІЙ ТИМОФЄЄВ, ЯКОГО СВАТАЮТЬ В «УКРОБОРОНПРОМ»

Глава уряду Володимир Гройсман за встановленим порядком вніс президентові України подання на призначення гендиректором державного концерну «Укроборонпром» колишнього керівника «Смарт-холдингу» Олексія Тимофєєва.

Процедуру відбору здійснювала наглядова рада «Укроборонпрому». Сам вірогідний призначенець закликає не поспішати з вітаннями. На своїй сторінці у Фейсбук у понеділок між постами про музику він написав: «Нікуди мене не призначили. Остаточне рішення щодо кандидатури генерального директора концерну «Укроборонпром» ухвалює президент. Призначення здійснюється указом. Цього рішення ще немає. Подання прем’єр-міністра – це проміжний документ. Не квапте події».

Говорячи про свою мотивацію працювати на державу, топ-менеджер з великим досвідом роботи в приватному бізнесі написав у соцмережі: «Це понад $1 млрд доларів виручки на сьогодні з групи компаній, більше 60 тисяч осіб, кілька дивізіонів, мета вирости втричі за п’ять років, розробити експортні стратегії, в рази збільшити показники з ефективності, вирватися зі старої колії «придворної» контори і так далі»».

Щодо ж концерну «Укроборонпром», то наразі його очолює Павло Букін, призначений у лютому 2018 року тодішнім президентом країни Петром Порошенком. 2018 року концерн отримав 37,6 млрд грн чистого доходу – на третину (на 9,2 млрд грн) більше, ніж 2017 року.

12 червня цього року президент Зеленський призначив членом наглядової ради «Укроборонпрому» Айвараса Абромавичуса (міністр економічного розвитку України у 2014-2016 рр.), якого за місяць обрали головою наглядової ради концерну. Іншими указами президента членами наглядової ради «Укроборонпрому» призначені позаштатний радник глави держави Андрій Загороднюк і обраний народним депутатом від партії «Слуга народу», волонтер Давид Арахамія.

Хто ж такий Олексій Тимофєєв? За місцями своєї роботи він тісно пов’язаний з цілою низкою найбагатших людей України. Тривалий час віддав бізнес-структурам, що належать народному депутатові від «Опозиційного блоку», спонсору №1 московського православ’я в Україні Вадиму Новинському. Зокрема, від липня 2011 року був керівником компанії «Смарт Енерджі», у листопаді 2013-го став директором з операційної діяльності ПрАТ, а з квітня 2014 до серпня 2015 року займав крісло генерального директора «Смарт-холдингу».

Також у біографії Тимофєєва – керівні посади у компанії «Гео Альянс» (перебуває під контролем мільярдера Віктора Пінчука) і на державному підприємстві «Укргазвидобування». Був свого часу Тимофєєв і членом правління НАК «Нафтогаз України». Зараз потенційний очільник «Укроборонпрому» є головним операційним директором заснованої в березні 2016 року американської компанії Trident Acquisitions Corp. І з нею пов’язана окрема цікава історія.

«Американці» (а саме компанія Trident Black Sea, яка на 90% належить Trident Acquisitions Corp і, на думку фахівців, була спеціально створена під цей конкурс) вийшли переможцями проведеного Мінпаливенерго 26 липня конкурсу з розробки і видобування нафти й газу на найбільшій за площею ділянці «Дельфін» на Чорноморському шельфі. Газета «Дзеркало тижня» свого часу інформувала, що ключовим акціонером Trident Acquisitions Corp. є Ілля Пономарьов – колишній депутат Держдуми Росії, який емігрував до України. Ще 10% акцій належить співвласникові мережі супермаркетів АТБ Геннадію Буткевичу. Окрім того, до кола акціонерів входять Віктор Тополов (міністр палива й енергетики України у 2005-2006 рр.) і ціла група вихідців з Росії і країн СНД: Вадим Комісаров, Дмитро Некрасов, Марат Розенберг, Тимур Асланов (дядько Михайла Саакашвілі), Вікторія Тушишвілі і її чоловік Едуард Хідіров (депутат з Дагестану, який мав проблеми із законом через банківські махінації), Патіма Ахмедова та інші. Навіть голова ради Trident Acquisitions американець Едвард Верона тісно пов’язаний з Росією, зокрема у 2008-2013 рр. був президентом US-Russia Business Council.

Результат цього конкурсу оскаржується в суді. Журналісти програми розслідувань «Схеми» припускають, що його умови могли бути прописані під конкретного учасника.

Trident Acquisitions Corp., де зараз працює Тимофєєв, пов’язують зі сферою зацікавлень міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова. Для останнього принципово важливо лишитися в складі нового уряду і щонайменше зберегти свої політичні впливи.

Ще один цікавий збіг обставин. На початку липня, за лічені дні до ухвалення рішення щодо переможця конкурсу Спеціалізована антикорупційна прокуратура і Національне антикорупційне бюро України оголосили міністру енергетики України Ігорю Насалику підозру в скоєнні злочину, передбаченого ст. 366-1 КК України – внесення недостовірних відомостей до декларації. У будинку Насалика відбувся обшук. Сам факт, щодо якого йде розслідування, мав місце ще 2014 року – а руки у слідства до «забудькуватого» міністра дійшли лише тепер…

У свою чергу, прем’єр-міністр Володимир Гройсман написав у Фейсбук, що конкурс на видобуток газу на шельфі Чорного моря не виправдав очікувань в частині приходу на український ринок потужних гравців світового рівня, тож має бути оголошений новий.

Зі свого боку, переможець конкурсу на український шельф Чорного моря Trident Acquisitions Corp. спершу вельми агресивно відреагував на можливість оголошення Кабміном повторного конкурсу. Навіть погрожував судом. Але за якийсь час змінив тональність на нейтральну. Своєю чергою, і нинішній прем’єр більше не згадує про ідею провести повторний конкурс.

І все це залишає ґрунт для припущень – чи не виставлена перемога в конкурсі за український шельф як лот у більш широких торгах, які включають, зокрема, і певні кадрові призначення?

www.depo.ua

Добавить комментарий