Укрлендфармінг та банки Олега Бахматюка атакують розлючені кредитори та вкладники

Чутки про можливе банкрутство підконтрольного Олегу Бахматюку «ВіЕйБі Банку» (докладніше читайте в матеріалі Андрія БЛІНОВА «Кінець рефінансової казки» у поточному номері DT.UA.), які сколихнули фінансовий ринок, цього тижня можуть збліднути перед іншою новиною. Кредитори скаржаться на проблеми з виконанням фінансових зобов’язань і з боку базового активу Бахматюка — агрохолдингу «Укрлендфармінг», що спеціалізується на обробці сільгоспземель і виробництві курячих яєць.«ВіЕйБі Банк» (VAB Банк), що виконує платіжні доручення клієнтів зі значними затримками з 7 жовтня ц.р., є одним із ключових кредиторів групи свого акціонера. За даними DT.UA, компанія «Укрлендфармінг» (Ukrlandfarming) позичила у цієї фінансової установи 150 млн дол. І виплата цього боргу могла б стати серйозною підмогою для банку із загальним кредитним портфелем юрособам близько 1,4 млрд дол., з яких близько 25% (виходячи з офіційної звітності банку) є проблемними.

Однак борг, за інформацією близьких до банку джерел, реструктуризований, і зараз за ним здійснюються тільки відсоткові виплати. Крім цього, група «Укрлендфармінг» реструктуризувала ряд зобов’язань перед іншими комерційним банками в Україні.

За інформацією заступника гендиректора «Укрлендфармінгу» Ігоря Петрашка, загальне боргове навантаження групи розподілене так:

— 500 млн дол. — євробонд УЛФ;

— 200 млн дол. — євробонд «Авангарду»;

— близько 200 млн дол. — синдикат «Сбербанку Росії» і «Дойче Банку»
(спочатку розмір синдикату становив 600 млн дол., з яких було вибрано
500 млн і вже виплачено 300 млн);

— майже 150 млн дол. — кредит «ВіЕйБі Банку»;

— близько 500 млн дол. — кредити інших фінансових структур (експортно-імпортні агентства, українські банки).

«На сьогодні у нас немає якихось розбіжностей з кредиторами. Усі кредити обслуговуються згідно з графіками. Судових спорів, пов’язаних з кредитами, немає», — говорить Ігор Петрашко.

Однак дані в Єдиному реєстрі судових рішень свідчать про те, що судові претензії до компанії з боку кредиторів усе ж таки є. Зокрема, колекторською компанією «Кредитні ініціативи» подано судові позови щодо стягнення заборгованості з компаній ПАТ «Кам’яномостівське хлібоприймальне підприємство», ТОВ «Югтранзитсервіс-Агропродукт», ПАТ «Браїлівське», ТОВ «Тіньки», ТОВ «Агрокомплекс «Немирів ЛТД», ТОВ «АФ «Землянки», ТОВ «Ромни-Інвест», ТОВ «Кристал».

Згідно з інформацією з Єдиного реєстру судових рішень у судовому порядку вже винесено рішення про стягнення заборгованості з ПАТ «Браїлівське» (понад 44 млн грн), ТОВ «Тіньки» (понад 2,5 млн грн). 31 липня 2014 р. Господарський суд Херсонської області прийняв рішення про арешт коштів компанії ТОВ «Югтранзитсервіс-Агропродукт» у зв’язку із задоволенням позову про стягнення 34 млн грн заборгованості.

Більшість зазначених вище підприємств належать до так званого холдингу «Валарс» (Valars — був створений Кирилом Подольським у 2006 р.), активи якого Олег Бахматюк купив на «Укрлендфармінг». Група займається виробництвом і торгівлею зерновими. Їй належать близько 230 тис. га землі в чорноземній смузі Росії, складські комплекси сукупною місткістю 972 тис. т,
у тому числі три елеватори в Росії, а також мережа торгових представництв і два зернові термінали в Таганрозі та Азові.

Восени 2013 р. Ukrlandfarming придбав українські і кримські активи Подольського. Разом з активами до Бахматюка перейшли і борги компанії в розмірі близько 20 млн дол. (ОТП, «Кредит Агріколь»). За цими кредитами відбувається обслуговування згідно з кредитними договорами (примітка — спорів немає).

Вищезгаданий заступник гендиректора УЛФ Ігор Петрашко стверджує, що заборгованість за поставками продукції деяких із куплених у «Валарс» компаній перед структурами, які не уклали угоди (залишилися у власника Кирила Подольського) і в яких є зобов’язання перед «Альфа-Банком», була сформована попереднім менеджментом у 2009–2012 рр. з допомогою ряду фіктивних операцій з поставки контрагентам продукції, яка була профінансована за рахунок коштів банку.

Втім, при цьому сам пан Петрашко визнає, що інформація про борг компаній Подольського перед банками, у тому числі перед «Альфа-Банком», у процесі угоди обговорювалася (тобто компанія знала про існування боргу на момент купівлі, але тепер називає його фіктивним і на цій підставі відмовляється його оплачувати). А сам процес продажу української частини активів активно підтримувався банками-кредиторами.

«Гроші від продажу української частини «Валарс», які ми виплатили продавцям, мали бути використані в тому числі на погашення зобов’язань «Валарс» перед кредиторами. Але цей процес був поза нашим контролем. Ті борги, які були на придбаних нами компаніях, становили близько 20 млн дол. і обслуговуються нами в нормальному режимі (претензій до нас немає). Що стосується всього холдингу «Валарс», то згідно з нашою інформацією є претензії «Альфа-Банку», «Сбербанку Росії» і «Дойче Банку» до власника російського бізнесу цього агрохолдингу Кирила Подольського», — говорить Петрашко.

Після того, як «Укрлендфармінг» придбав активи компанії, борг було продано колекторській структурі, яка веде судовий позов з УЛФ. «Ми подали зустрічні позови», — говорить Петрашко, стверджуючи, що свої кредити компанія обслуговує вчасно. «Ми домовилися зі своїми кредиторами про підтвердження лімітів на нашу групу», — заявляє він.

При цьому, за даними DT.UA, усі активи групи вже закладено в найбільших банках-кредиторах — «Сбербанку Росії» і «Дойче Банку». І самі банки вже неодноразово зверталися до власника групи пана Бахматюка з пропозицією знайти покупців на частину активів Ukrlandfarming для погашення боргу.

Необхідність платити за кредитами, можливо, є однією з головних причин заморожування інвестиційних програм УЛФ. Зокрема, раніше повідомлялося, що Ukrlandfarming Олега Бахматюка і компанія «Портінвест», що управляє портовим бізнесом СКМ Ріната Ахметова, мали намір спільно реалізувати проект у порту «Південний». Планувалося побудувати мультифункціональний аграрний хаб потужністю перевалки до 10 млн т зерна і понад 260 тис. т олії на рік.

Та як повідомив журналістам пан Петрашко, будівництво відкладається через відсутність у компанії фінансових ресурсів.

«Є інформація, що рефінансування для «ВіЕйБі Банку» у розмірі близько 2,5 млрд грн пан Бахматюк одержував у Нацбанку під свої особисті гарантії. При цьому відбулася перехресна застава активів УЛФ — частина з них одночасно перебуває в заставі у кредиторів і передана в Національний банк», — говорить один із фінансистів, обізнаних із ситуацією в холдингу.

За його словами, фінансова ситуація в компанії може при ближчому розгляді виявитися схожою на картковий будиночок. І він може розсипатися, якщо компанія потрапить під серйозний тиск кредиторів і НБУ, який, цілком імовірно, може ввести тимчасову адміністрацію у «ВіЕйБі».

По материалам:   dt.ua

Добавить комментарий